Porady praktyczne przy wyborze i zakupie obrączek ślubnych.
Jakie wybrać obrączki? Takie pytanie pojawia się w czasie organizacji ślubu. Klasyczne czy grawerowane, całe z żółtego złota czy może mieszane ze złotem białym? Oczywiście wszystko jest kwestią gustu, ale czy nie warto zastanowić się nad praktycznymi cechami takich obrączek? Poniżej kilka wskazówek i porad praktycznych oraz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania w salonach i sklepach jubilerskich.
Powiększanie i pomniejszanie – Istnieją dwa sposoby powiększania obrączki: rozciąganie (maszynowo i poprzez rozklepanie) oraz powiększanie przez wstawkę (dodatkowy kawałem metalu wlutowuje się w miejscu wcześniejszego przecięcia obrączki). Analogicznie sprawa wygląda przy zmniejszaniu: maszynowe, lub poprzez wycięcie. Z praktycznego punktu widzenia model obrączki, który najłatwiej i pewnie najtaniej modyfikować to model wykonany z jednego koloru metalu złota, niegrawerowany z wierzchu i nieposiadający wewnątrz tzn. soczewki, czyli wszystkie modele klasyczne np. o przekroju półokrągłym, prostokątnym, trapezowym itp. Przy obrączkach grawerowanych i dwu- lub trójkolorowych złotnik może mieć większe problemy, a i sam zabieg dopasowywania może być potem widoczny (szczególnie przy obrączkach cyklicznie grawerowanych). Trzeba zaznaczyć także, że obrączka z kamieniem np. brylantem po powiększeniu lub zmniejszeniu może wymagać ponownej oprawy kamienia.
Mieszane kolory złota – Obrączki wykonane z różnych kolorów złota cieszą się ostatnio szczególnym uznaniem wśród nowożeńców. Trzeba wiedzieć, że o kolorze złota 14-sto karatowego decyduje dodany do złota w fazie produkcji inny metal. Przykładowo dodanie większej ilości miedzi odbarwia złoto na czerwono, srebra czy palladu na biało. Dodatek stopowy nie powinien mieć raczej wpływu na cenę obrączek.
Brylanty i inne kamienie – Państwo młodzi często decydują się na wstawienie w obrączki kamieni: czy to cyrkonii czy to brylantów. Trzeba wiedzieć, że tego typu kamienie mają standardowe proporcje i jeżeli dany kamień będzie miał większą średnicę to będzie miał także większą wysokość. Dlatego nie można wstawić wyższego kamienia niż grubość obrączki. Zdarza się wstawianie kamieni od wewnętrznej strony obrączki żeby podnieść jej wartość. Pamiętajmy, że powiększanie i zmniejszanie obrączek z kamieniami jest trudniejsze.
Obrączki matowe czy błyszczące? – Obrączki można ozdabiać na różne sposoby. Najczęściej jest to matowanie o różnej gradacji, diamentowanie i grawerowanie. Matowanie może być wykonywane maszynowo albo ręcznie, diamentowanie polega na wycinaniu odpowiednich wzorów specjalnym nożem diamentowym, co nadaje specyficzny połysk wewnątrz nacięć. Grawerowanie także może być wykonywane ręcznie lub za pomocą specjalnych grawerek czy urządzeń laserowych. Ważnym jest wiedzieć , że na wszystkiego rodzaju matowaniach wszystkie zarysowania czy zniszczenia będą bardziej widoczne niż na powierzchniach błyszczących.
Czy wzory grawerowane na obrączkach się ścierają po czasie? – Oczywiście, że tak, ale nie tak szybko. Użytkując obrączki, uszkadzamy i rysujemy je o różne powierzchnie. Różnego rodzaju pracę wykonywane rękami mogą mniej lub bardziej uszkadzać wyrób. Złoto jest metalem twardym i w miarę odpornym na ścieranie (2,5 w skali Mohsa), ale nie niezniszczalnym. W zależności od użytkowania danego wyrobu obrączka może po 5, 10 latach nie być już podobna do pierwotnego wyglądu. Oczywiście wszystkie grawerunki można odnowić, ale trzeba wziąć pod uwagę, że każdorazowe poprawianie i odnawianie zmniejsza wagę obrączki.
14 czy 18 karat a może 9 – Próbą najczęściej stosowaną w Polsce jest 0,585 czyli 14 K (K – karat, nie mylić z Ct – karat - jednostka masy), oznacza to, że w tak ocechowanym stopie metalu jest minimum 58,5 % czystego złota. Z czego wynika, że za obrączki 14-karatowe zapłacimy więcej niż za 9-karatowe (0,375), ale mniej niż za 18-karatowe (0,750). Pamiętajmy, że do cechowania upoważnione są tylko Urzędy Probiercze, oraz że w Polsce każdy wyrób powyżej 1 grama musi być ocechowany. Złoto 14-karatowe dla wyrobów jubilerskich jest najpraktyczniejsze - złoto o wyższych próbach mimo, że wartościowo cenniejsze jest miększe i bardziej podatne na odkształcanie, zarysowanie czy uszkodzenie. Złoto niższych prób jak np. 0,333 czy 0,375 ze względu na niską zawartość czystego złota w stopie może czernieć (oksydować), a tym samym tracić swoje właściwości estetyczne.
Platyna, tytan – Coraz częściej na rynku jubilerskim pojawiają się obrączki platynowe czy tytanowe. Mają one inne właściwości niż złoto, dlatego warto wiedzieć, że nie łatwo będzie je powiększać, zmniejszać czy modyfikować . Temperatura topnienia platyny wynosi 1768oC, a tytanu 1668oC (złoto – 1064oC) i nie każdy zakład jubilerski ma warunki do pracy z tymi metalami. Warto pamiętać, gdzie obrączki były kupowane w razie ewentualnych problemów.
Co grawerować wewnątrz obrączek? – Najczęściej graweruje się imiona przyszłych małżonków oraz datę ślubu. Zdarzają się także krótkie dedykacje, wyznania, cytaty czy daty związane z innymi okolicznościami. Warto wiedzieć, że powierzchnia do grawerowania jest ograniczona i nie można sobie pozwolić na zbyt długą treść.
Wojciech Dąbrowa - Szafir